Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Szlak zabytków architektury sakralnej po Gminie Krzeszowice

N: 19.629798129492 E: 50.136544284024

Dla zwolenników turystyki pielgrzymkowej zapraszamy na wycieczkę szlakiem zabytków architektury sakralnej po Gminie Krzeszowice. Szlak charakteryzuje się ciekawymi obiektami kultury religijnej.

            Szlak rozpoczyna się przy kościele Św. Marcina z Tours w Krzeszowicach. Jest on jednym z piękniejszych kościołów neogotyckich w Polsce, sięgający swoja historią do 1832 roku. Kościół charakteryzuje się pięknymi witrażami, a w ołtarzu znajduje się obraz „Hołd Trzech Króli” z 1596 roku. Szlak ciągnie się w stronę północną gdzie przy głównej trasie znajduje się kapliczka "Boża Męka" w Paczółtowicach. Jest ona jednym z najstarszych obiektów tego typu w Małopolsce, powstała w roku 1659. Posiada około 6 m wysokości, do budowy zużyto prawie 10 ton marmuru dębnickiego. Jeden z najstarszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego na terenie Małopolski zalicza się drewniany kościół NMP w Paczółtowicach. Obok kościoła znajduje się zabytkowa dzwonnica. W malowniczych lasach bukowo-olchowych, w pobliżu doliny Eliaszówki znajduje się barokowy kościół i klasztor Karmelitów Bosych w Czernej. Jest to zarazem Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Następnie przemieszczając się do Nowej Góry można zwiedzić kościół p.w. Zesłania Ducha Św. neoromańsko-neogotycki. Następnym zabytkowym obiektem jest kościół w Tenczynku, który powstał w połowie XIV wieku. Obok kościoła znajduje się zabytkowa drewniana dzwonnica powstała ok. roku 1748 przy kościele parafialnym w Tenczynku.  Szlak dalej prowadzi do kościoła p.w. Św Marii Magdaleny we wsi Zalas, który został wybudowany na styl neogotycki, gdzie znajdują się trzy późnobarokowe ołtarze. Do kościoła należy również drewniana dzwonnica, która pochodzi z XVII wieku. Ostatnim punktem na szlaku jest parafia p.w. św. Jakuba Apostoła w Sance od roku 1325 jest wpisana w rejestrach świętopietrza, czyli wykazie ofiar składanych papieżowi.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.