Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Spacer przez Świątniki Górne

Polecamy

N: 19.9448293 E: 49.9346473

Spacer przez Świątniki Górne zaprowadzi nas do kilku miejscowych atrakcji, ale także do pięknych punktów widokowych. Dzięki położeniu na wyniosłym, górującym nad całą okolicą grzbiecie Pogórza Wielickiego, Świątniki mogą poszczycić się pięknymi panoramami.
Spacer można rozpocząć od parkingu przy Urzędzie Gminy. Naprzeciwko urzędu wznosi się XIX-wieczny gmach dawnej Szkoły Ślusarskiej. Dziś można tu zwiedzić interesujące zbiory Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły. Następnie trasa prowadzi obok cmentarza, na którym można zobaczyć kilka pięknych przykładów metalowych krzyży, dzieł miejscowych mistrzów ślusarskich. Rozciąga się stąd również świetna panorama Beskidów. Kolejne atrakcje na trasie to malownicze kapliczki (część z nich to piękne przykłady roboty kamieniarskiej z XVIII i XIX w.), kilka starych pomnikowych drzew oraz kolejne panoramy – samych Świątnik, Beskidów, a także Krakowa. Cennym zabytkiem przy trasie jest kościół parafialny św. Stanisława z XVIII-wiecznymi ołtarzami wawelskimi.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.