Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Wycieczka piesza Krzeszowice - Gwoździec - Sztolnia

N: 19.6313281 E: 50.1313412

Spacer pieszy, wiodący do mniej znanych atrakcji Krzeszowic i okolicy na południe od miasta. Po drodze poznać można ślady dawnej górniczej i przemysłowej przeszłości. Na początku jednak przechodzimy przez centrum miasteczka obok dawnej zabudowy uzdrowiskowej – budynku łazienek „Zofia” z 1819 r. Potem mijamy rynek i dochodzimy do Muzeum Ziemi Krzeszowickiej z ekspozycją historyczną, poświęconą dawnym Krzeszowicom. Po przecięciu głównej szosy oraz przejściu kładką na torami kolejowymi przechodzimy obok domu poety i prozaika Stanisława Czycza i dochodzimy do Starej Sztolni. To duży, nieczynny kamieniołom wapieni jurajskich ze starym kamiennikiem. Dalsza trasa prowadzi wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej prowadzącej do kamieniołomu m.in. przez rozpadający się most kolejowy nad Krzeszówką (uwaga! przy przejściu przez most zachować najwyższą ostrożność!). Następnie idąc wałem bocznicy mijamy tereny dawnej Bażantarni założonej przez Potockich. W końcu drogą polną i szosą z Tenczynka docieramy do punktu wyjścia, tj. parkingu przy stacji kolejowej Krzeszowice.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.