Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Do rezerwatu "Pazurek"

Polecamy

N: 19.5980876 E: 50.3006315

Trasa wycieczki wiedzie do najpiękniejszych wzgórz jurajskich w okolicach Olkusza – na tzw. Grzędę Olkuską. Początek i koniec trasy na parkingu u stóp ruin zamku królewskiego z XIV w. w Rabsztynie. Zaraz potem wchodzimy do lasu, wędrując na razie za znakami czerwonego pieszego Szlaku Orlich Gniazd. Kolejne odcinki trasy prowadzą wzdłuż kilku innych znakowanych szlaków, ale także drogami leśnymi bez szlaku.
Wycieczka prowadzi niemal wyłącznie lasami, pośród pięknych buczyn porastających jurajskie wzgórza lub sosnowych lasów na piaszczystych terenach u ich stóp. Wielką atrakcją są skałki wapienne, wieńczące szczyty i zbocza niektórych wzniesień. Piękne skały oglądamy zwłaszcza na terenie rezerwatu „Pazurek”. Tu pod koronami ogromnych, prastarych buków kryją się ostańce i urwiska Zubowych Skał, pośród których szlak wije się niczym w labiryncie. Równie interesujące skały wieńczą szczyt i południowe zbocze Januszkowej Góry, na którą wchodzi pod koniec wycieczki. Niemal na samym szczycie jest otwór wielkiej, naturalnej studni krasowej – czyli jednej z najgłębszych jaskiń Jury, Januszkowej Szczeliny.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.