Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła

Sanka

N: 19.644688 E: 50.067002

Parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Sance od roku 1325 jest wpisana w rejestrach świętopietrza, czyli wykazie ofiar składanych papieżowi. Osobą, która po raz pierwszy podała informacje na temat świątyni był ks. Jan Długosz w "Liber beneficiorum", gdzie opisał ją jako wybudowaną z białego kamienia. Na krótki okres czasu (koniec XVI wieku) kościół został zamieniony przez Marcina Świerczowskiego, właściciela wsi, w zbór kalwiński. Z tego też powodu świątynia doznała poważnych zniszczeń i utraciła liturgiczne wyposażenie. Gdy katolicy odzyskali kościół dokonano restauracji wnętrza. W dniu 5 X 1626 roku nastąpiła rekonsekracja dokonana przez biskupa Tomasza Oborskiego. Kościół jest orientowany, tzn. ołtarz jest skierowany ku wschodowi, a główne wejście znajduje się od zachodu; prezbiterium zamknięte półkolisto; nawa jest prostokątna, a jej wschodni szczyt zazębiony; pokrycie jest namiotowe (więźba dachowa pochodzi z XVIII wieku), kiedyś z latarnią pośrodku. W świątyni są trzy ołtarze: główny – NMP (obraz malowany na desce z roku 1774, w srebrnej sukience) i dwa boczne: św. Jakuba (przeniesiony z głównego ołtarza w XVIII wieku, także w srebrnej sukience) i św. Anny. Cennym i zarazem najstarszym zabytkiem jest chrzcielnica drewniana z miedzianym nakryciem, wymieniana w źródłach z 1644 roku (prawdopodobnie pochodzi z XVI wieku). Świątynie zdobią relikwie św. Jakuba - patrona parafii - przywiezione z Rzymu w 1737 roku. Umieszczono je w srebrnym relikwiarzu, skradzionym w późniejszym okresie. W świątyni zachowały się 4 tablice nagrobne wczesnobarokowe (kiedyś było ich 8). Pod kościołem znajduje się krypta grzebalna.

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.