Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kurhan karniowicki

Karniowice , Spacerowa 22

N: 19.514606 E: 50.151905

www.trzebinia.pl

promocja@um.trzebinia.pl

32 711 10 85 32 711 10 00

Pomysłodawcą i realizatorem budowy nekropolii, która kształtem nawiązuje do starożytności oraz stanowi skrzyżowanie katakumb, krypt i kurhanu był ks. Stanisław Fijałek. Budowa kurhanu rozpoczęła się 1999 r., a ukończono ją w 2003 r. Kopiec ma 16 m wys. i 26 m śr., gotowy jest pomieścić, na trzech poziomach, 2500 krypt oraz 5000 urn. Do jego budowy zużyto 600 ton stali, a żelbetowe ściany ukryto pod warstwą ziemi, którą porosła trawą. Na szczycie kopuły ustawiono metalowy krzyż, spełniający jednocześnie funkcję wentylacji kurhanu. Wewnątrz, w centralnym miejscu, znajduje się kaplica, w której stoi ołtarz w formie łodzi wspartej na dwóch metalowych rybach. Nad ołtarzem w stropie budowli umieszczone jest okno z kolorowym witrażem w formie gwiazdy, które oświetla ołtarz i sam kurhan. Aktualnie 26 zmarłych pochowanych jest w ten sposób w Karniowicach. Kurhan i kaplica uzyskały akceptację hierarchii kościoła katolickiego i zostały poświęcone.

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.