Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Piec kręgowy Hoffman

Płaza , Sobieskiego

N: 19.440034 E: 50.112383

Na terenie byłego Zakładu Wapienniczego w Płazie znajduje się zabytek architektury przemysłowej - piec kręgowy typu "Hoffman" wybudowany przez Józefa Reigera w 1892 roku. Szesnastokomorowy piec został wykonany z cegły i ciosowego kamienia. Służył do wypalania wapna dla budownictwa. W 1949 roku wykonana została istniejąca do dziś drewniana więźba dachowa, wsparta na drewnianych słupach, otaczających rzędem budowlę pieca. Jedyny zachowany w Polsce przykład architektury przemysłowej tego typu, który w 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków wojewódzkiego konserwatora.

Multimedia

W pobliżu

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Jerzmanowice
Jerzmanowice 234

Debal Pogorzyce

Pogorzyce
Akacjowa 2

Pałac Starzeńskich

Płaza
Wiosny Ludów 4

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.