Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Wąwóz lessowy

Alwernia , ul. Klasztorna

N: 19.53626 E: 50.068834

www.alwernia.pl

promocja@alwernia.pl

12 283 11 15

Jeden z najgłębszych wąwozów lessowych w Polsce o głębokości ok. 20 m. Występują w nim odsłonięcia zwietrzałych melafirów (skał wulkanicznych) oraz młaki, czyli wysięki wód podziemnych nie tworzące wyraźnego cieku. Wąwóz powstał w zboczu stromego wzgórza, będącego wynikiem permskiej działalności wulkanicznej. Wtedy miały tu miejsce intensywne wylewy law, po których "pamiątki" bardzo dobrze zachowane są w pobliskich kamieniołomach. Kolejne procesy eoliczne doprowadziły do pokrycia tego wzniesienia pokrywą lessową. Na niej wykształciły się gleby brunatne. Jego dnem prowadzi ścieżka.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

W pobliżu

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa

Alwernia
Korycińskiego 10

Pub Alchemia

Alwernia
Mickiewicza 4

Pizzeria Ramzes

Alwernia
os. Chemików 16 B

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.