Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Marcina i Małgorzaty

Poręba Żegoty , Poręba Żegoty 8

N: 19.56087 E: 50.057651

www.alwernia.pl

promocja@alwernia.pl

12 283 11 15

Pierwsza wzmianka o istnieniu drewnianego kościoła parafialnego pochodzi z 1340 r. W 1598 r. przy kościele była prowadzona Szkoła Podstawowa. Od 1685 r. – 1860 r. działało Bractwa Różańca Świętego. W latach 1754 - 1762 r. trwała budowa nowego murowanego kościoła ufundowanego przez Franciszka hr. Schwarzenberg Czernego i biskupa krakowskiego hr. Szembeka. Jest najstarszym obiektem sakralnym w Gminie Alwernia. W 1898 roku świątynię rozbudował architekt krakowski Zygmunt Hendel. Kościół jest jednonawowy, zbudowany na rzucie krzyża łacińskiego z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem. W jego wnętrzu znajdują się marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX-XX wieku. W dniach 14 i 15 maja 1977 r. parafię wizytował kardynał Karol Wojtyła. W odnowionym prezbiterium w 2009 r. znajduje się barokowy ołtarz główny z obrazem Wojciecha Eliasza przedstawiającym św. Marcina oraz obrazy Michała Stachowicza.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Zespół pałacowo-parkowy

Poręba Żegoty

Stary Dwór

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 2

Cztery Pory Roku

Alwernia
Mickiewicza 1e

Zofia i Edward Góreccy Galeria Drzewiej

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 398

Zajazd Flamingo

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 533

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.