Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Klasztor Sióstr Norbertanek

Imbramowice , Imbramowice 105

N: 19.872097 E: 50.301279

http://www.norbertanki.org

norbertanki@kielce.opoka.org.pl

48123894806

Klasztor w Imbramowicach założony został w latach 1223-26 przez biskupa Iwo Odrowąża, niestety najstarsze budowle pochodzące z tego czasu nie zachowały się. Miejscowa tradycja informuje nas, że przyczyną tego jest ich zniszczenie w trakcie najazdów tatarskich. W murach obecnego kościoła przetrwały pewne partie ceglanych i kamiennych wątków z XIV i XV wieku. Ponowne zniszczenie całego kompleksu budynków klasztornych nastąpiło w wyniku wielkiego pożaru w roku 1710. Potem trud odbudowy klasztoru podjęła ksieni norbertanek Zofia Grotówna. Głównym projektantem został znany architekt Kasper Bażanka. W efekcie powstało imponujące późnobarokowe założenie, w skład którego wchodzą: kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, klasztor sióstr norbertanek, spichlerz i oficyna, dom kapelana i brama wjazdowa z rzeźbami Matki Boskiej, św. Norberta i św. Augustyna i mur otaczający całość. W wyposażeniu kościoła zwracają uwagę ołtarze wkomponowane w architekturę, liczne malowidła na ścianach ukazujące adorację Chrystusa i Najświętszej Marii Panny, Świętego Norberta i sceny z dziejów zakonów norbertańskich oraz obrazy w ołtarzach, z najbardziej znanym , przedstawiającym Chrystusa ukazującego swoje Rany, który otoczony jest miejscowym kultem i uchodzi za sprawiający liczne cuda. W klasztorze przechowywany jest również inny obraz: "Madonna w girlandzie" autorstwa Jana Breughla Starszego, flamandzkiego malarza z pierwszej połowy XVII w. W niedalekiej odległości od klasztoru znajduje się kilka kapliczek z XVIII wieku m.in. z figurami św. Jana Nepomucena, Chrystusa Frasobliwego; najbardziej charakterystyczna jest wzniesiona na kopcu, na rozstaju dróg, wymurowana z cegły.

Udogodnienia

  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.