Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Pałac

Balice

N: 19.78842 E: 50.087651

12 357 27 00

Pałac z XV wieku. Początkowo był to dwór drewniany rozbudowany w pałac modrzewiowy, własność Bonerów i Firlejów. Pod koniec XVI wieku z inicjatywy Jana Szembeka został wzniesiony nowy murowany pałac. W latach 17901808 Balice należały do Urszuli Darowskiej, która przebudowała zniszczony pałac w styl klasycystyczny oraz udekorowała go malowidłami szkoły krakowskiej. W latach 1887 1894 pałac należał do księcia Dominika Radziwiłła, który zlecił krakowskim architektom Tadeuszowi Stryjewskiemu i Zygmuntowi Hendlowi przebudowę pałacu w stylu noebarakowym. Podczas przebudowy odkryto pod środkową częścią murowane piwnice z późnogotyckimi, renesansowymi i barokowymi portalami kamiennymi. Cechą wyróżniającą pałac w Balicach jest cofnięty portyk, przed którym są półkoliste pnące się schody frontowe prowadzące na taras. Jest to najstarszy obiekt z grupy współtworzących „styl narodowy” nawiązujący do form baroku. Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem krajobrazowym z XVI XIX wieku. Od 1950 roku rezydencja w Balicach jest główną siedzibą dyrekcji Instytutu Zootechniki.

W pobliżu

Pałac Radziwiłłów

Balice
Krakowska 1

Restauracja Panorama

Balice
(Lotnisko Balice)

Motel Morawica

Morawica
Morawica2 85

Grób kpt. Mieczysława Medweckiego

Morawica
cmentarz w Morawicy

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.