Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św.św. Marii Magdaleny i Zygmunta

Wawrzeńczyce , Wawrzeńczyce 388

N: 20.272661 E: 50.099971

(12) 287 40 31

Parafia powstała najprawdopodobniej w XII wieku, jednak pierwszy murowany kościół zbudowano w roku 1223 z fundacji biskupa Iwona Odrowąża. Do tego czasu musiał istnieć kościół drewniany. Pierwszy kościół wzniesiono tuż po wprowadzeniu chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Obecny kościół z wieku XV z wyzyskaniem części starszych, rozbudowany na przełomie XVII - XVIII w. Był on kilkakrotnie niszczony przez pożary oraz działania wojenne i za każdym razem odbudowywany. Również wskutek niewłaściwej restauracji i rozbudowy pozbawiony w znacznej mierze charakteru stylowego. Dzwonnica - usytuowana w pobliżu kościoła, na terenie dawnego, otaczającego cmentarza, zbudowana w 1872 r. Drewniana, konstrukcji słupowej, kwadratowa, ściany pochyłe z izbicą, z bliźniaczymi oknami neogotyckimi. Dach namiotowy.W niej trzy barokowe dzwony: największy (ważący ok. 800 kilogramów), odlanow 1792 r. i podarowano parafii(biskup Tomasz Oborski), średni dzwon pochodzi z 1694 r. (waga 350 kilogramów), natomiast najmniejszy odlano w 1746 r. (ok. 100 kilogramów).

W pobliżu

Kościół pw. Narodzenia N.M.P.

Igołomia
Igołomia 124

Pizzeria Averso

Złotniki
Złotniki 120

Kuźnia

Igołomia
Igołomia 190

Muzeum Archeologiczne

Igołomia
Igołomia 190

Zespół pałacowo-parkowy

Igołomia
Igołomia 190

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.