Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zamek w Pieskowej Skale

Sułoszowa

N: 19.779719 E: 50.244251

Zamek w Pieskowej Skale powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego, by szybko przejść we władanie możnego rodu Szafrańoów. W ich rękach pozostawał do roku 1608. W tym czasie właściciele dokonali jego rozbudowy, a w XVI wieku przebudowali go na wzór wawelski, tworząc renesansową rezydencję obronną. Kolejny właściciel, Michał Zebrzydowski, ok. 1650 roku umocnił zamek bastionami. W XVII wieku zamek zniszczyli Szwedzi, ale szybko doczekał się odbudowy za sprawą kolejnych właścicieli - rodu Wielopolskich. W 1718 roku zamek uległ poważnemu pożarowi, ale kilkadziesiąt lat później, dzięki Hieronimowi Wielopolskiemu, znów odzyskał swoją świetność W latach 40. XIX wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Mieroszewskich. Wkrótce dotknęły go kolejne dwa poważne pożary. Żmudna i kosztowana odbudowa przywróciła na szczęście stan zamku z czasów, kiedy władali nim Wielopolscy. Od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej zamek jeszcze trzykrotnie zmieniał właścicieli. Od początku XX wieku użytkowany był jako dom letniskowy. Po II wojnie światowej obiekt został poddany gruntownym zabiegom konserwatorskim, które przywróciły mu dawną świetność. Obecnie stanowi on Oddział Zamku Królewskiego na Wawelu i w stylowych wnętrzach prezentuje bogatą kolekcję sztuki z różnych epok - w tym cenne rzeźby z okresu średniowiecza. Zamek w Pieskowej Skale uważany jest za najpiękniejszy obiekt na Szlaku Orlich Gniazd. Uwieczniony został w wielu polskich filmach.

W pobliżu

Karczma Parnas

Pieskowa Skała
Pieskowa Skała 6

Krawczyk Katarzyna i Kania Helena

Sułoszowa
Sułoszowa - dział I nr 198

Glanowski Mirosław

Pieskowa Skała
Podzamcze 2

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.