Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Dolina rzeki Sztoły

Żurada

N: 19.504506 E: 50.243376

Rzeka Sztoła jest lewym dopływem Białej Przemszy, o długości 13,4 km. Nazwa rzeki, niegdyś zapisywana, jako „Stolla” wywodzi się od słowa „sztolnia”, czyli wyrobisko górnicze, które w przypadku kopalń olkuskich najczęściej służyło odprowadzeniu wody z terenów eksploatacji. Źródła Sztoły usytuowane są w dolinie o stromych, wyciętych w piaszczystym podłożu zboczach. Na prawo od głównych źródeł znajduje się wejście do dzikiej, malowniczo położonej doliny, na końcu której znajdują się kolejne źródła tej rzeki. Są plany, aby z racji na swój unikatowy charakter dolina Sztoły wraz z jej najbliższym otoczeniem zyskały status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o powierzchni 500 ha. Rzeka początkowo płynie w głębokiej dolinie w kierunku północno-zachodnim, a po kilku kilometrach wpada do zbiornika "Leśny Dwór" w Bukownie. Stamtąd płynie w stronę Białej Przemszy, do której wpada w okolicach Sławkowa.

W pobliżu

Dom Turysty TRAMP

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Basen Kąpielowy w Bukownie

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Hala Sportowa w Bukownie

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Stadion Sportowy w Bukownie

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.