Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół św. Mikołaja

Gorenice , ul. Leśna 1, 32-327 Gorenice

N: 19.622244 E: 50.20653

32 642 71 52

Prawdopodobnie już w XIV wieku w tym miejscu istniała drewniana świątynia, o której pisał pierwszy monografista dekanatu olkuskiego, ks. Jan Wiśniewski. W 1645 r. burgrabia zamku krakowskiego, Aleksander ze Słupkowa Szembek, rozpoczął budowę nowego kościoła murowanego. Po jego śmierci prace kontynuował piastujący to samo stanowisko syn Karol. Ale i on zmarł. Wznoszenie kościoła kontynuowała wówczas wdowa po Karolu Krystyna z Dębian, późniejsza żona Adama Kochanowskiego. Gdy i ten zmarł wyszła za Macieja Aleksandra Tarnowskiego, łowczego łęczyckiego, starostę siewierskiego, i z nim ukończyła budowę w 1673 r. Nową świątynię konsekrował biskup laodycejski i sufragan krakowski ks. Mikołaj Oborski. Kościół był jednak sfuszerowany i musiano go postawić od nowa. W 1731 r. przebudowano kościół w stylu barokowym. Zdaniem historyków sztuki gorenicka świątynia to jeden z najważniejszych zabytków grupy świątyń bliskim formułom reformackim i kapucyńskim. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej w typie Śnieżnej z Dzieciątkiem. W prawym ołtarzu bocznym mieści się "łaskami słynący" obraz św. Antoniego Padewskiego z 1691 r. Drugi ołtarz jest z Chrystusem w czerwonym płaszczu. Ścianę pokrywają liczne epitafia, w tym z czarnego marmuru chęcińskiego z wizerunkami fundatorów kościoła. Pod chórem, po lewej stronie znajduje się płyta z barokową ramą i herbami Rawicz i Szembek, z dziejami świątyni. Główne wejście ozdobione jest barokowymi odrzwiami z herbów Rola i Ostoja. Przy kościele wznosi się dzwonnica z przełomu XIX i XX wieku z dzwonem z 1726 r. oraz pomnikowe lipy. Msze święte: niedziele i święta 7:30 , 11:00 , 17:00 (16:00) oraz w soboty 0 18:00 (zimą o 17:00).

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.