Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Mogilany , ul. Krakowska 2

N: 19.886054 E: 49.942654

www.parafia.mogilany.pl

parafia.mogilany@op.pl 

tel. 12-270-10-15 (Ksiądz proboszcz),  12-270-10-26 (Księża wikariusze)

Parafia w Mogilanach została erygowana przed 1325 r. Pierwszy kościół w Mogilanach był drewniany. Wspomina o nim historyk Jan Długosz i podaje datę jego powstania – 1440 r. Kościół murowany wybudował Mikołaj Borek herbu Wąż, wraz z boczną kaplicą pw. św. Mikołaja. Nowo wybudowany kościół konsekrował sufragan Krakowski Biskup Paweł Dąbski w 1608 r. Był to kościół jednonawowy i w miarę rozrastania się parafii okazał się za mały. W 1929 r. ks. proboszcz Józef Mazurek zamówił u architekta krakowskiego Franciszka Mączyńskiego plany nowego kościoła i w tym samym roku przystąpiono do prac. Wyburzono prezbiterium i zbudowano krzyżową nawę wraz z ogromnym prezbiterium z obejściem, natomiast główną nawę stanowił stary kościół. W 1975 r. ks. Proboszcz Józef Żurawik otrzymał zezwolenie władz konserwatorskich na przebudowę starego kościoła. Plany przebudowy wykonała inż. arch. Wanda Łopatowa. Główną nawę podniesiono 5 m  w górę oraz założono nowy dach. Po tych pracach kościół uzyskał jednolitą sylwetkę. W Kościele warto zobaczyć: w prezbiterium: ołtarz z ok. 1700 r. z krucyfiksem w bogato rzeźbionym retabulum kształtu serca, utworzonym ze splotów winnej latorośli, z figurami Matki Boskiej i św. Jana (późnogotyckimi); ambona późnobarokowa z XVIII w. z obrazem Dobrego Pasterza z 1777 r.; polichromia z 1956 r. (Rozmnożenie chleba i Ostatnia Wieczerza), mal. Tadeusza Brzozowskiego. w kaplicy: ołtarz z XVIII w. z obrazami św. Mikołaja bpa i Matki Boskiej Częstochowskiej (współczesny) oraz figurami św. Jana Kantego i św. Kazimierza; polichromia w kopule z 1882 r. w nawie: chrzcielnica kamienna, barokowa, pocz. XVII w.; ołtarz boczny „Przemienienia Pańskiego” (późnobarokowy) z pocz. XVII w.; ołtarz boczny św. Bartłomieja Ap., rokokowy z XVIII w.; obraz „Pieta” malowany na desce (barokowy); cykl obrazów na jednym płótnie „Radosne sceny z życia Chrystusa” z XVII w. Droga Krzyżowa z 1865 r. – malowana przez Tadeusza Konopkę; Dzwonnica z 1850 r. – dziś w dzwonnicy wiszą trzy dzwony: środkowy Jubileuszowy, odlany dla uczczenia 2000-lecia narodzin Jezusa Chrystusa i milenium biskupstwa krakowskiego oraz św. Bartłomiej i św. Józef. Źródło: Archiwum LGD Blisko Krakowa

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.