Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Kościół pw. św. Andrzeja

Osiek , Starowiejska 144

N: 19.267395 E: 49.954561

nie dotyczy

Stary, drewniany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się w dokumencie księcia Bolesława Wstydliwego z 1278r. jako "eccelesia de Ossech". W 1326 r. w wykazie parafii płacących tzw. świętopietrze, wymieniona jest parafia osiecka. Obecny zabytkowy kościół został zbudowany w 1558 r. na miejscu poprzedniego, zachowując swoje położenie na cmentarnym wzgórzu wśród starodrzewia. Wybudowany w stylu późnogotyckim stanowi jeden z najcenniejszych drewnianych zabytków sakralnych na pograniczu śląsko-małopolskim, poczesne miejsce zajmuje również w skali ogólnokrajowej. Jest to kościół o konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Kwadratowa wieża świątyni, od zachodu, ma ściany pochyłe, od dołu oszalowane deskami, opasane w połowie wysokości siodłowym daszkiem, a w górnej partii nadwieszoną izbicę zakończoną ostrosłupowym hełmem gontowym. Ponad wschodnim szczytem nawy znajduje się wieżyczka na sygnaturkę, o kształcie cebulastym z latarnią. Kościół jest otoczony, z wyjątkiem wieży, otwartymi sobotami czyli podcieniami. Prezbiterium stanowi wspaniałe centrum architektoniczne i artystyczno-kultowe. Złocistymi barwami bogatych elementów snycerskich przyciąga wzrok rokokowy ołtarz z II połowy XVIII w. Perłą prezbiterium jest rokokowa ambona w kształcie łodzi piotrowej. Wnętrze świątyni jest jednonawowe, w 1851 r. obite heblowanymi deskami, na których w różnych okresach kładziono polichromię. W latach 1970-1974 przeprowadzono remont świątyni, prace budowlane objęły remont podwalin, ścian, stropów i więźby dachowej. Wyprostowano odchylenie ścian, zdemontowano i odtworzono na nowo soboty, dokonano całkowitej wymiany pokrycia gontowego oraz naprawiono ogrodzenie. W latach 1972-1975 przeprowadzono badania i konserwacje malowideł ściennych. W roku 2007 wymieniono pokrycie dachu i elewację kościoła. Jesienią 2008 r. obchodzono 450-lecie istnienia osieckiego kościoła.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.