Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Bolęcin - Wioska pod Skałą

Bolęcin

N: 19.480943 E: 50.117162

Temat przewodni miejscowości tematycznej  Bolęcin - „Wioska pod Skałą” jest związany z obecnością na terenie wsi Skałki Triasowej będącej pomnikiem przyrody nieożywionej. Motywem przewodnim wokół, którego powstaje oferta turystyczna są skały i kamienie. Inspiracją jest również historia wsi, związana bezpośrednio ze Skałką Triasową oraz przeszłością geologiczną wsi jak również zachowana w licznych legendach, podaniach, wierzeniach i tradycjach ludowych.

W ramach oferty przygotowanej w „Wiosce pod Skałą” będzie można skorzystać z :
- zabaw i gier plenerowych m.in. „Przepowiednia Wróżbity Bolęty”, „Geologiczni Detektywi”, „Dzień w Epoce Kamienia Łupanego”, „Podróż w czasie – przystanek w Triasie”;
- zajęć edukacyjnych m.in. „Opowieści Bolęckiej Skałki” – przeszłość geologiczna wsi Bolęcin, „W krainie amonitów” - o powstawaniu skamieniałości, „Świat zaklęty w kamieniu” – baśnie i legendy o kamieniach i skałach, „Tajemnice kamieni” – wierzenia związane z kamieniami, magiczne i lecznicze właściwości kamieni (atrakcją ma być także Skalny Zakątek – miejsce , w którym będą zgromadzone przykłady skał i minerałów z terenu Małopolski - projekt jest w trakcie realizacji);
- tematycznych wycieczek z przewodnikiem m.in. Szlak historii wsi Bolęcin, Kamienna architektura w Bolęcinie;
- warsztatów m.in. odlewu gipsowego, biżuterii prehistorycznej  - naszyjniki, amulety, zapinki, biżuteria, której tworzywem są kamienie; wyrobów z gliny, mozaiki kamiennej, malowania na różnych powierzchniach: gipsie, kamieniu, szkle, tkaninie;
- questów: „Wspomnienia bolęckiego mundurka” – o historii szkolnictwa w Bolęcinie, „Leśne Tajemnice” – miejsca, o których mieszkańcy wsi mówią szeptem.

„Wioska pod Skałą” przygotowała również ofertę kulinarną, opierającą się na umiejętnościach i doświadczeniach gospodyń z Bolęcina. Propozycje potraw są również inspirowane historią i tradycją wsi. Na gości czeka smak:
- bolęckich podpłomyków z dodatkami suszonych ziół oraz prażonych ziaren i orzechów;
- ciastek „Podskalaczków”, w kształcie amonitów z półkruchego ciasta, o różnych smakach;
- Zupy Szczodrego Gospodarza, sycącej potrawy przygotowywanej  na bazie mięsa, warzyw i dużej  ilości ziół;
- nalewki Bolęty,  napoju, w którym zaklęty jest smak historii Bolęcina;
- średniowieczne inspiracje w „Wiosce pod Skałą”.

Z kolei na Gliniaku powstaje osada, której tworzywem jest wiklina. W przyszłości ma być miejscem zabaw plenerowych, gdzie będzie można spotkać się z bolęcką historią i legendą.

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.