Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zabytki sakralne

Ziemia krakowska była zasiedlona od niepamiętnych czasów. Rozwijające się wokół dawnej stolicy państwa Piastów i Jagiellonów osady były ludne i bogate. Wiele z nich władcy oraz rycerstwo przekazało jeszcze w wiekach średnich Kościołowi, ponieważ władza młodego państwa potrzebowała ludzi biegłych w piśmie, a takich mógł dostarczyć właśnie Kościół. Te uwarunkowania przyspieszyły rozwój sieci parafialnej w rozległej diecezji krakowskiej.

Omawiany obszar cechuje się bogactwem obiektów sakralnych. Znajdują się one w większości na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce. Przewaga świątyń wzniesionych z drewna wiąże się przede wszystkim z większą dostępnością tego budulca, lecz aspekt ekonomiczny również był kluczowy, gdyż drewno było tańsze niż kamień czy cegła. Prócz obiektów drewnianych mamy możliwość odwiedzić stare, w większości gotyckie murowane kościoły (Luborzyca, Raciborowice, Rudawa, Ruszcza), barokowe murowane kościoły (Giebułtów, Korzkiew), niektóre dość mocno przebudowane (Morawica, Zielonki). 

Na uwagę zasługują kościoły:
Krzęcin (1589),
- Wola Radziszowska (kościół pomocniczy wzniesiony u schyłku XV wieku),
- kościół przeniesiony z Ryczowa (1623, obecnie na terenie Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie),
- Mętków,
- Płaza,
- Alwernia (barokowy klasztor i kościół op. Bernardynów),
- Imbramowice (klasztor Sióstr Norbertanek),
-Czerna (klasztor oraz Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego wraz z drogą krzyżową),
- Prandocin,
- Więcławice (sanktuarium przy szlaku św. Jakuba),
- Modlnica,
- Czulice,
- Sieciechowice,
- Marcyporęba,
- Zator.

Świątynie, wzniesione na ogół w czasach staropolskich, są przepełnione tradycją lokalną i religijnością ludową. Najczęściej ich obszar jest obwiedziony w granicach dawnego cmentarza przykościelnego i porośnięty starodrzewem. Turysta spotka przy nich wiekowe dzwonnice, a w Rudawie nawet osiemnastowieczną kostnicę. Świat sztuki sakralnej to również malownicze figurki przydrożne oraz kaplice jak w


Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.