Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Z Pustyni przez Dolinę Dłubni do Pieskowej Skały

Całodniowa wycieczka, którą można potraktować jako pętlę, zaczynając i kończąc podróż w Olkuszu. Niezwykła atrakcją tej trasy jest Pustynia Błędkowska, ale jest też kilka innych ciekawych miejsc z zamkiem w Pieskowej Skale na czele.

Przebieg: Olkusz – Klucze – Wolbrom – Imbramowice – Minoga – Skała – Pieskowa Skała (Olkusz)

Dojazd

  • Samochodem
  • Rowerem

Multimedia

Dzień 1

Klucze - Wycieczką można zacząć od krótkiego spaceru po rynku w Olkuszu i zwiedzenia dużej gotyckiej bazyliki św. Andrzeja. Następnie udajemy się do Kluczy.
Pustynia Błędowska - Tu warto wejść na wzgórze Czubatka, skąd można spojrzeć na południową część Pustyni Błędowskiej. To prawdziwy fenomen: jedyna pustynia piaszczysta w naszej części Europy. Dziś co prawda w znacznej mierze zarosła zagajnikami sosnowymi, ale trwają prace przy przywróceniu jej dawnego wyglądu. Aby zobaczyć nieco więcej pustynnych krajobrazów, można z Kluczy przejechać do Chechła. W sąsiedztwie tej miejscowości jest kolejny punkt widokowy na pustynię, na wzgórzu Dąbrówka.
Wolbrom - Gdy już nasycimy oczy widokiem pustynnych piasków, ruszamy w kierunku Wolbromia. W tym niewielkim mieście można się zatrzymać koło niewielkiego kościoła drewnianego, wznoszącego się na uboczu w stosunku do centrum Wolbromia z rynkiem i kościołem parafialnym.
Imbramowice - Z Wolbromia już blisko do górnej części Doliny Dłubni. Warto zatrzymać się przy klasztorze norbertanek w Imbramowicach.
Wąwóz Ostryszni - Obejrzeć ekspozycję miejscowej izby regionalnej, by później przespacerować się kawałek wzdłuż szlaku imbramowickiego do Wąwozu Ostryszni ze skrytymi w bukowym lesie skałkami lub zrobić nieco dłuższą wycieczkę niebieskim Szlakiem Warowni Jurajskich w górę biegu Dłubni, płynącej tam tuż u stóp malowniczych turni i baszt wapiennych.
Minoga - W dalszej drodze, udając się w kierunku Skały przez Ściborzyce i Wysocice przejeżdżamy przez Minogę. Jest tu piękny kościół barokowy i zabytkowy dwór.
Skała - Przejeżdżamy przez rynek w Skale – można na chwilę zatrzymać się przy kościele [LGD Jurajska Kraina obiekt nr 97, 98] z drewnianą dzwonnicą.
Udajemy się w dół, do Doliny Prądnika. Tu szosa wiedzie przez tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Można na chwilę zatrzymać się u stóp skał i wspiąć szlakiem do urokliwego Grodziska z pustelnią bł. Salomei i barokowym kościółkiem. W dolinie stoją pod skałami liczne stare młyny.
Coś na ząb - Po drodze warto zatrzymać się gdzieś na posiłek.
W końcu naszym oczom ukazuje się widok znany z wielu zdjęć – zza fantastycznej wapiennej Maczugi Herkulesa wyłania się zamek w Pieskowej Skale, jedyny na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zachowany w całości. W zamkowych wnętrzach zwiedzamy ciekawe muzeum, można też przespacerować się po zrekonstruowanych ogrodach włoskich lub przysiąść w zamkowej kawiarni, by zakończyć dzień w scenerii renesansowej rezydencji.

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.