Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Wzdłuż krawędzi Jury do Trzebini

Na zachód od Krakowa Wyżyna Krakowsko-Częstochowska nagle urywa się, opadając wysokim progiem do szerokiego obniżenia, zwanego Rowem Krzeszowickim. Na skraju wyżyny powstały malownicze Dolinki Podkrakowskie, znane ze skalnych bram i licznych skał. Ale jest tu również wiele zabytków i innych atrakcji.

Przebieg: Zabierzów – Bolechowice – Kobylany – Rudawa – Nielepice – Krzeszowice – Młoszowa – Trzebinia

Dojazd

  • Samochodem
  • Pociągiem
  • Rowerem

Multimedia

Dzień 1

Dolinki Podkrakowskie - Dolinki Podkrakowskie, czyli wąwozy jurajskie, wycięte głęboko w wapieniach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, to jedna z jej największych atrakcji w okolicach Krakowa. Unikatowy krajobraz jest tu chroniony w Parku Krajobrazowym Dolinek Krakowskich. Najbardziej znana ze skalnych bram znajduje się w sąsiedztwie Bolechowic, w rezerwacie „Wąwóz Bolechowicki”. Za Bramą Bolechowicką kryje się jednak tylko krótki wąwóz. Jeśli chcemy zobaczyć dłuższy, pełen fantazyjnych skał kanion, powinniśmy udać się do Kobylan. Powyżej miejscowości wije się Dolina Kobylańska, uwielbiana przez amatorów wspinaczki skałkowej. Warto przespacerować się w górę doliny szlakiem turystycznym, podziwiając ze szlaku kolejne turnie i urwiska. Jeśli zabraliśmy rower, w okolicy znajdziemy też wiele znakowanych ścieżek rowerowych. Są one jednak raczej dość trudne, przeznaczone dla rowerów górskich.
Nielepice - Jeśli wybraliśmy się na wycieczkę z dzieckiem, które lubi koniki, warto wstąpić do Nielepic, po drugiej stronie Doliny Rudawy. Działa tam stadnina niedużych, lecz wytrzymałych i spokojnych koni huculskich.
Rudawa - Po drodze można zatrzymać się jeszcze obok gotyckiego kościółka w Rudawie.
Coś na ząb - Po solidnej porcji ruchu na świeżym powietrzu każdy na pewno zgłodnieje – warto zatem podjechać do nieodległych Krzeszowic. Tam przy rynku i w sąsiednich uliczkach zaprasza kilka restauracji.
Krzeszowice - Przy okazji można przespacerować się po mieście do wielkiego parku z pałacem Potockich, oglądając po drodze neogotycki kościół, dzieło sławnego niemieckiego architekta K.F. Schinkla.
Krzeszowice - Obok zobaczyć można kilka innych zabytków związanych z uzdrowiskową przeszłością Krzeszowic, jednego z najstarszych polskich zdrojowisk, albo też odwiedzić Muzeum Ziemi Krzeszowickiej.
Młoszowa - Posileni i wypoczęci możemy ruszyć dalej. Podążając skrajem rozległej Puszczy Dulowskiej udajemy się do Młoszowej z oryginalnym zespołem pałacowo-parkowym.
Trzebinia - Możemy też zatrzymać się w Trzebini przy interesującym dworze Zieleniewskich.
Western Park - Dzieci lepiej zabrać do Western Parku, gdzie mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Indianach i kowbojach.
Zalew Chechło - Jeśli jest bardzo gorąco, warto natomiast skierować się do lasów między Trzebnią a Chrzanowem. Tam na potoku Chechło znajduje się duży Zalew Chechło, popularne kąpielisko, gdzie można również powędkować lub pożeglować i tak przyjemnie nad wodą zakończyć dzień.

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.