Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Na skraju Wyżyny Miechowskiej i do Ojcowa

Polecamy

Kraina na północny wschód od Krakowa, położona na styku Doliny Wisły, Płaskowyżu Proszowickiego i Wyżyny Miechowskiej to okolica niezbyt często odwiedzana przez turystów, co jednak nie znaczy, że nie ma tu nic ciekawego – najlepiej osobiście się o tym przekonać! Na obiad i krótkie zwiedzanie warto zatrzymać później w Skale i stąd zjechać jeszcze na popołudniowy spacer po Ojcowskim Parku Narodowym.

Przebieg: Wawrzeńczyce – Igołomia – Czulice – Wysiółek Luborzycki – Raciborowice – Michałowice – Iwanowice – Skała – Ojców

Dojazd

  • Samochodem
  • Rowerem

Multimedia

Dzień 1

Zaraz za Krakowem ponad wysoką skarpą doliny Wisły rozciąga się żyzna, rolnicza kraina. Tu od wieków ludzie uprawiają pola, koszą łąki w dolinie królowej polskich rzek. Krajobraz tu szeroki, a z łagodnie wzniesionych wzgórz rozciągają się zaskakująco dalekie widoki. Duże wsie o długiej historii kryją też sporo zabytków. Warto zobaczyć choćby kościoły w Wawrzeńczycach i Igołomi oraz okazały pałac z muzeum archeologicznym w tej ostatniej miejscowości. Najlepiej okolice przemierzać na rowerze, zjeżdżając nad Wisłę by spojrzeć, jak spokojnie toczy swe wody czy wspinając się na wzgórza nad Wawrzeńczycami, z których wzrok biegnie ponad Wisłą i Puszczą Niepołomicką ku Beskidom.
Czulice - Następnie możemy bocznymi dróżkami obok drewnianego kościółka w Czulicach udać się w okolice bardziej pagórkowate na południowym krańcu Wyżyny Miechowskiej.
Kościoły gotyckie - Tam w Wysiółku Luborzyckim oraz w Raciborowicach stają dwa doskonale zachowane kościoły gotyckie. Ten ostatni to fundacja sławnego kronikarza Jana Długosza.
Dolina Dłubni - Z Raciborowic udajemy się w górę Doliny Dłubni. Ta niewielka rzeka płynie malowniczą doliną pośród wzgórz Wyżyny Miechowskiej, od wieków zagospodarowanych przez rolników, korzystających z tutejszych doskonałych gleb i zajmujących się hodowlą zwierząt. Tradycje hodowli koni i jeździectwa trwają do dziś – w okolicy jest kilka stadnin. Sama dolina to szersza, to węższa, z wyrastającymi na zboczach co jakiś czas wapiennymi skałki, nieco już przypomina podkrakowskie dolinki jurajskie.
Kończyce - A w miejscowościach w dolinie można zobaczyć różne zabytki – czy to stary młyn w Kończycach...
Zerwana - ...oryginalną, starą aptekę w Zerwanej...
Michałowice - ...dwory w Michałowicach...
Książniczki - ...lub Książniczkach...
Iwanowice Włościańskie - ...czy też drewniany kościół w Iwanowicach Włościańskich. W tej ostatniej miejscowości opuszczamy Dolinę Dłubni i jedziemy do Skały.
Skała - W Skale, niewielkim miasteczku skupionym wokół kwadratowego rynku, można zatrzymać się na obiad i obejrzeć ładny kościół, by następnie zjechać w dół do Doliny Prądnika, na teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam najlepiej zostawić samochód na parkingu pod zamkiem w Ojcowie i udać się na spacer. Ponad doliną wyrastają wspaniałe skały, a u ich stóp stoją ładne drewnie wille w stylu uzdrowiskowym.
Ojców - Nie brak tu atrakcji, takich jak udostępniona zwiedzającym Grota Łokietka...
Ojców - ...czy znana ze znalezisk śladów człowieka pierwotnego Jaskinia Ciemna. Jeśli mamy jeszcze dość sił, warto wspiąć się stromo do góry szlakiem ponad imponujące skały na Górze Koronnej nad Jaskinią i przejść na równie malowniczą Górę Okopy.

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.