Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Szlak rowerowy do Jaskini Gorenickiej

N: 19.559814 E: 50.279074

Długa pętla dla wprawnych rowerzystów – wycieczka zaczyna się i kończy na rynku w Olkuszu i prowadzi obok najważniejszych atrakcji miasta. Następnie udajemy się na południe od miasta ku rozległym lasom porastającym wzgórza jurajskie. Tam warto odkryć piękne źródło Sztoły z malowniczym wąwozem tej rzeki. Następnie wijącym się wśród leśnej głuszy po piaszczystych lub kamienistych duktach Szlakiem Kordonów Granicznych docieramy do Gorenic. Za tą miejscowością w lesie ponad górną częścią Doliny Eliaszówki znajduje się ciekawa Jaskinia Gorenicka. Od jaskini wracamy do Gorenic tą samą drogą i stąd już łatwo i szybko możemy dostać się Olkusza doskonałą i nie bardzo ruchliwą szosą do Olkusza.
Trasa prowadzi drogami o zróżnicowanej nawierzchni, około połowę dystansu asfaltem. Początkowy odcinek jest asfaltowy, ale od wjazdu do lasu za Żuradą długo jedziemy drogami gruntowymi, często grzęznąc w piasku. Krótkie, bardzo strome zejście do źródła Sztoły trzeba pokonać pieszo. W Gorenicach wracamy na chwilę na drogę asfaltową, bo dojazd do jaskini prowadzi znów drogami leśnymi. Powrót do Olkusza doskonałej jakości asfaltem przez Witeradów.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.