Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Szlak Kajasówki

N: 19.6469396 E: 50.0284421

Pieszy spacer po wzgórzu Kajasówka wiedzie przez teren rezerwatu przyrody nieożywionej „Kajasówka”. Całe wzgórze, zbudowane z wapieni jurajskich, tworzy tzw. zrąb Kajasówki, wąski i długi garb o stromych zboczach południowych, gdzie wzdłuż linii uskoku powstały liczne wychodnie skalne (a później też kamieniołomy) oraz łagodniejszych północnych. Na skalnych urwiskach zachowały się fragmenty muraw ciepłolubnych z ciekawą roślinnością (wiele rzadkich roślin chronionych). Ścieżka prowadzi w wielu miejscach pośród zarastających wzgórze krzewów, ale także skrajem urwisk, skąd rozciąga się piękny widok ponad doliną Wisły ku Pogórzu Wielickiemu i Beskidom. W ten sposób dochodzi się aż do wschodniego krańca wzgórza, które ma formę skalnej ostrogi – końcowy odcinek prowadzi po wąskiej grzędzie skalnej między urwiskami kamieniołomów.
Cała trasa jest dość dobrze oznakowana jako ścieżka dydaktyczna (czerwono-biały kwadrat) i tworzy pętlę, zaczynającą się na śródleśnym parkingu u stóp wzgórza przy drodze z Rybnej do Przegini Duchownej i Czernichowa.

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.