Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zespół pałacowo-parkowy

Poręba Żegoty

N: 19.567738 E: 50.0533

www.alwernia.pl

promocja@alwernia.pl

12 283 11 15

Malowniczo położone ruiny rokokowo-klasycystycznego pałacu Szembeków z drugiej poł. XVIII w. otoczone rozległym parkiem krajobrazowym, uznanym za pomnik przyrody, w którym znajduje się murowane klasycystyczne mauzoleum Szembeków z 1921/22 roku w kształcie kaplicy projektu T. Stryjeńskiego z cenną rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do kompleksu dworskiego należały zabudowania folwarczne - oficyna, rządcówka, oranżeria, stodoła i spichlerz wraz z systemem stawów dworskich. Pałac był własnością hr. Korycińskich, Szwarcenberg-Czernych oraz Szembeków.
W Porębie Żegoty urodził się Sługa Boży ks. Włodzimierz Szembek, który poniósł męczeńską śmierć w Oświęcimiu oraz wybitny dyplomata Polski, minister spraw zagranicznych Polski międzywojennej Jan hr. Szembek. W latach 1666-1808 w zabudowaniach dworskich istniał szpital ufundowany przez hr. Korycińskiego. Po wojnie mieściło się w nich Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, Izba Porodowa, Tuczarnia, Kółko Rolnicze, Zakład Hodowli Zarodowej, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. W 1990 roku zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność Gminy Alwernia, a w latach 2002 -2006 stał się własnością osoby prywatnej.

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Stary Dwór

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 2

Zajazd Flamingo

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 533

Kościół pw. św. Marcina i Małgorzaty

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 8

Skałki gaudynowskie

Brodła
ul. Źródlana

Zofia i Edward Góreccy Galeria Drzewiej

Poręba Żegoty
Poręba Żegoty 398

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.