Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Pałac Dietlów, Pałac Borysa Juniora oraz Dworek po wdowie Ludwika Mauve

Klucze , ul. Rabsztyńska 1

N: 19.564245 E: 50.335669

Najcenniejszym zabytkiem w okolicy Klucz jest tutejszy drewniany pałac Dietlów, przedwojennych właścicieli dóbr kluczewskich, z początku XX w. Po Dietlach został budynek dawnej „Leśniczówki" przy ul. Zawierciańskiej, w której obecnie mieści się Ośrodek Pomocy Społecznej. Placówka Banku PKO SA znajduje się w dawnym pałacyku Borysa JR, zaś Agencja Rozwoju Regionu Kluczewskiego w dworku po wdowie Ludwika Mauve. W swojej książce "Rody Mauve i Dietlów w Kluczach w latach 1887 – 1945” Agnieszka Mika w ten sposób opisuje pałac Ludwika Mauve: ,,Pod patronatem Ludwika ukształtowała się zabudowa dworska w Kluczach. Pierwszym budynkiem, istniejącym w momencie przybycia Mauve do Klucz, był pałac z kolumnowym wejściem, który spłonął doszczętnie w wyniku pożaru w 1905r. (...). Następnie Ludwik wybudował nową siedzibę dla rodziny, którą był historyzujący pałacyk z romantyczną wieżyczką i ażurowym zadaszonym balkonem. Budynek ten istnieje do dziś.“

Udogodnienia

  • dojazd samochodem

W pobliżu

Kamalex Aleksander Kamiński

Klucze
32-310 Klucze, Dworska 2b

Restauracja Opoka

Klucze
32-310 Klucze, Rudnicka 2a

Dworek nad Rozlewiskiem

Klucze
Klucze-Osada 38A

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.