Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Dwór w Bolesławiu

Bolesław , ul. Główna 55, 32-329 Bolesław

N: 19.44407 E: 50.300306

www.centrumkultury.gminaboleslaw.pl

gok.boleslaw@onet.eu

48326424073

Bolesław, jako miejscowość położona na bogatych złożach ołowiu i cynku, swoim kolejnym właścicielom przynosiła duże dochody. Stąd siedziba kolejnych rodów władających Bolesławiem z natury rzeczy musiała być bardzo reprezentacyjna i nawet słusznie zasłużyła na miano pałacu. Znajdowała się ona niemal w centrum miejscowości na niewielkim wyniesieniu terenu zwanym Wzgórzem Pałacowym. We dworze mieszkały rodziny Chełmskich, Mieroszewskich i Moszyńskich władających Bolesławiem w wiekach XVI-XVIII. Jeszcze w końcu XVIII wieku bolesławski pałac gościł w swoich murach ostatniego władce Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Niestety, wraz z upadkiem Polski i pałac w Bolesławiu popadł w ruinę, dlatego około roku 1830-40 kolejna właścicielka Bolesławia – Konstancja Łącka zdecydowała o przeprowadzce do bocznej oficyny pałacu, którą zaczęto nazywać dworem, a pałac zrujnowany został kompletnie, tak że do dziś pozostały po nim tylko obszerne piwnice w otaczającym dwór parku. Tymczasem dwór pod rządami kolejnej rodziny właścicieli – Mycielskich rozkwitał, aż stał się w końcu siedzibą biur spółek zarządzających ówczesnymi bolesławskimi kopalniami rud cynku. Zamieszkiwali tu dyrektorzy i zawiadowcy kopalń, aż do 1945 roku, do przejęcia dworu przez państwo. Od tej pory dwór stopniowo, zaniedbywany, popadał w ruinę. Dopiero w ostatnich latach, staraniem Gminnego Ośrodka Kultury w Bolesławiu zarówno dworowi, jak i otaczającemu go parkowi, przywracany jest dawny blask.

Udogodnienia

  • obiekt przystosowany dla niepełnosprawnych
  • dojazd samochodem

Multimedia

W pobliżu

Dwór w Krzykawce

Krzykawka
Krzykawka ul. Starowiejska 2, 32-329 Bolesław

Spływ kajakowy

Bukowno
ul. Borowska

Dom Turysty TRAMP

Bukowno
Ul. Spacerowa 1

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.