Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Wystawa czasowa „MORSKIE IMPRESJE JÓZEFA MULARCZYKA”

niedziela, 22 lipca 2018 - niedziela, 30 września 2018

Nadwiślański Park Etnograficzny Wygiełzów , Podzamcze 1

N: 19.437142 E: 50.075945

www.mnpe.pl

sekretariat@mnpe.pl

32 613 40 62

Wystawa czasowa „MORSKIE IMPRESJE JÓZEFA MULARCZYKA”

Józef Mularczyk (1916-2009) często bywał nazywany „malarzem Tatr”, ponieważ istotnie znaczną część jego twórczości stanowią obrazy o tematyce górskiej. Jednak krajobrazy nadmorskie również były ważnym motywem jego prac. Jego fascynacja morzem rozwinęła się w latach powojennych, gdy los rzucił go na Ziemie Odzyskane, do Lęborka, gdzie zajmował się organizacją lokalnego życia kulturalnego, dbając o eksponaty i ratując zabytki kultury pomorskiej.

Ciekawym wątkiem związanym z tą tematyką są krajobrazy niderlandzkie, efekt kilkutygodniowego pobytu u znajomych w Holandii w latach 80-tych XX w. Holenderska „ziemia wydarta morzu” zrobiła na artyście wielkie wrażenie. Pobyt ten zaowocował szeregiem pejzaży z charakterystycznymi wiatrakami i kanałami.

Prawdziwym unikatem wśród prezentowanych prac jest projekt gobelinu przedstawiający nabrzeże Motławy w zabytkowym centrum Gdańska. Projekt powstał jako część serii w ramach konkursu poświęconego miastom polskim. Niestety pozostałe prace z tego cyklu nie zachowały się.

 

Wystawa czasowa: „Morskie impresje Józefa Mularczyka”

Czas ekspozycji: 22 lipca – 30 września 2018 r .

Miejsce ekspozycji: Dwór z Drogini,  Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Koncepcja wystawy: Bożena Mularczyk

Tekst: Anna Mularczyk – Meyer

Scenariusz i realizacja: Izabela Okręglicka, Marek Grabski

Współpraca: Stanisława Dusza, Arkadiusz Buła

Multimedia

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.