Facebook

Wasze sugestie

Jeśli macie jakiekolwiek uwagi, pomysły, sugestie dotyczące treści lub funkcjonowania portalu napiszcie do nas!
Wszystkie opinie są dla nas bardzo cenne.

Sugestie

Zapraszamy do współpracy

Jeśli posiadasz ciekawe zdjęcia, zarejestrowane trasy, uważasz że w naszej bazie są braki i chciałbyś z nami współpracować, skontaktuj się z nami!

Sugestie

Zespół dworski Konopków

Mogilany , Rynek 3

N: 19.883171 E: 49.943175

recepcja@okmogilany.pl

12 270 17 05

Obecnie ośrodek konferencyjny PAN to były Zespół Dworski Konopków w Mogilanach. Pośród właścicieli Mogilan znaczące miejsce zajmuje Wawrzyniec Spytko Jordan wojewoda sandomierski. Zauroczony Mogilanami, wybudował tu w 1560 r. drewniany pałac z pięknym ogrodem i parkiem widokowym. Niestety z dzieła Spytka pozostały tylko fragmenty renesansowego parku. Ocalały unikalne w skali krajowej aleje grabowe. Wśród wielu drzew tworzących szpalery dojrzeć można jeszcze te, które trwają na swym miejscu od samego początku, sadzone być może rękoma Spytka Jordana. O wielkości ówczesnego pałacu świadczy fakt, że w 1764 r. Potocki rozebrał zrujnowany pałac Spytka, a z jego resztek zbudował dwór, spichlerz, dwa browary i budynek administracyjny. Ostatni właściciele – Konopkowie – kupili Mogilany w 1802 r. i władali nimi aż do wybuchu II Wojny Światowej. To im zawdzięczamy obecny kształt dworku i otaczającego go parku. Po wojnie ziemia dworska została rozparcelowana pomiędzy chłopów, a dwór został upaństwowiony. Dopiero w 1967 r. pałac z najbliższym otoczeniem został przekazany Polskiej Akademii Nauk, która po przeprowadzeniu generalnego remontu przeznaczyła go na ośrodek konferencyjny. Obecnie park składa się z trzech ogrodów: Ogród włoski – najstarsza część parku w kształcie zbliżonym do kwadratu, rozdzielonego na cztery kwatery ramowe krzyżującymi się alejami. Pośrodku kwadratu znajduje się kulisty klomb. Zarówno klomb jak i alejki utworzone są z bukszpanu zwyczajnego. Na środku każdej kwatery rośnie świerk pospolity. Najcenniejszą i bezsprzecznie najpiękniejszą ozdobą tej części parku są zabytkowe bindaże grabowe. Ogród angielski – rosną tu potężne egzemplarze dębów szypułkowych, jesionów wyniosłych i lip drobnolistnych. Do tej części należy również główna aleja wjazdowa wysadzona ogromnymi jesionami wyniosłymi i około stuletnimi kasztanowcami pospolitymi. Ogród angielski posiada niewielki staw. Ogród leśny – to północno-zachodnia część parku z resztkami pięknej alei modrzewiowej, która stanowi przedłużenie bindażu zachodniego. Od południowej strony parku otwiera się galeria widokowa na panoramę Beskidów i Karpat. Z drugiej zaś strony rozpościera się wspaniała panorama Krakowa. To wyjątkowe miejsce wypoczynku i spotkań. Źródło: Archiwum LGD Blisko Krakowa.

Multimedia

W pobliżu

Szukasz pomysłu na weekend?

Zaplanuj weekend w północno-zachodniej Małopolsce

wycieczki

Skorzystaj z planera

planer
Portal internetowy i aplikacja mobilna zachodniamalopolska.pl powstały w ramach realizacji projektu współpracy o nazwie „Północno-zachodnia Małopolska – lubię to !” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 421 Wdrażanie projektów współpracy, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.